HEPSİ 13 HAMLEDE

Bla bla bla bla bla bla. Bla bla bla bla bla.

Şikeyi ben konuşurum… Heeyyt!

Şikeyi ben tartışırım… Laaayn!

Gerçi Bitlis olayını hiç duymadım, neymiş, Seda Sayan mı yapmış? Ona girmeyelim. Bilsem hiç sorun değildi ama. Yoğurt mu dediniz?

Artık benim olduğum yerde bunlar konuşulacak. Konuşulacak! Konuşmayanın…

Şikeyi yapan alçaktır. Haindir…

Kara liste yapıp teşhir edeceğim. Titreyeceksiniz. Derin uykunuzda YouTube programımı aklınıza getirip uykunuzdan sıçrayacaksınız. Kimyanızı bozacağım hepinizin.

Dört yüz ELO farka rağmen, piyon önde kale oyun sonunu oynamayan şikecidir.

7 Şubat 2006…

Siyah: Seray Tulay…

O tarihte on iki yaşında. Soyadındaki u harfi, ü değil. Bilin bakalım kimin küçük kızı?

Hanım kızımın bu tarihte ulusal kuvvet derecesi 1497. ELO’su yok.

Rakibinin kuvvet derecesi (ELO) 2221. Beyaz ile Siyah arasındaki kuvvet farkı yedi yüz civarı.

Partinin oyun uzunluğu on üç hamle. İlk on bir hamlesi teorik.

Yani fiilen oynanan parti, tam iki hamle!

Anne bu tarihte Satranç Federasyonunda yönetim kurulu üyesi. Küçük hanım, bu turnuvadan sonra milli takım havuzuna alınacak.

Aranızda satranç oynayıp, yedi yüz kuvvet derecesi üstün bir ustaya on üç hamlede beraberlik teklif eden var mı? Ya da orta ikinci sınıfta apandisit ameliyatı yapan? Valla benim tanıdığım yok.

Peki, Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesinin (sonradan Başkan) 1497 kuvvetindeki kızının, 2221 kuvvetinde, uluslararası tecrübeye sahip ustayla kağıt üzerinde on üç hamlede, fiilen iki hamlede berabere yapması akla ve vicdana uygun mu?

Southpark’ta mümkün.

Bu yazıyı okuyan bir amatörün Anand ile on hamlede berabere kalması veya Papa’yı indirip halifeliği ilan etmesi de mümkün.

Peki size birkaç soru?

1- Sizce bu partiye o tarihte dönemin Federasyon yönetiminin dahli var mıydı?

2 -Bu partiyi on üç hamlede, yedi yüz kuvvet derecesi altında, bir kamu yöneticisinin kızına hediye eden biri, iltimas veya şike hakkında konuşma hakkına sahip midir?

Bir nihai soru daha var. Gerçi sormaktan da bıktık ama:

Türkiye’de asla ne olamazsınız?

Ufuk Sezekkaplan
info@sezekkaplan.com

HEPSİ 13 HAMLEDE’ için 4 yanıt

  1. Sizce Suat Atalık ile Ekaterina Atalık arasındaki kuvvet farkı 700 var mıdır? Ekaterina Atalık, Gülkız hanımın kızı mıdır?

   Hepsi bir yana, vereceğiniz herhangi başka bir örnek, bu yazının konusunu aklar mı?

   Beğen

 1. Aklanma için önce kara bir durum olması gerekiyor . Elinizde bir itiraf , bir soruşturma sonucu , Tarafların maç öncesi anlaştığına dair maddi bir kanıt yoksa Fide kurallarınca aksi belirtilen turnuvalar hariç bir sakınca yoktur . Oyuncular taktik ( puan kırma) , yorgunluk (hastalık) , yada keyfi olarak berabere teklif edebilir / kabul edebilir
  ki selim çıtak ve bir çok oyuncu kendisinden 500/ 700 puan alttaki oyuncularla daha önce oynayıp berabere kaldılar yada kaybettiler . Hukukçu olduğunuza göre elinizde maddi bir kanıt olmadan bir Milli Oyuncuya ( Selim Çıtak) şike suçlaması yapmayacak kadar tecrübelisinizdir diye umuyorum.

  Beğen

  1. Hukukçuluk deneyimim yok maalesef, o bölümleri genellikle kafadan atıyorum. Bu işleri arama motoruna “delil, soruşturma” yazmayı bilen sizin gibi değerli insanlara bıraktım uzun zaman önce.

   Delil konusuna gelince: Spor hukukunda takdir, belirti, karine vardır. Tam ispat yoktur.

   Djokovic bir topu hakemin boğazına attı. Hakem acı içinde kıvrandı ve Djokovic’in bunu kasıtlı yaptığı ileri sürüldü. Djokovic reddetti, topu kasten atmadığını iddia etti. Peki ne oldu? Yargılama yapılıp, deliller toplanıp, tanıkların ifadeleri alındıktan sonra mı karar verildi? Hayır, olayın görüntülerine bakıldı ve iki günde elemana 250 bin dolares cezayı yapıştırdıkları gibi, bir yılda elde ettiği aldığı tüm puanları sildiler. Spor hukuku böyle bir şey, Adam ceza Mahkemesinde yargılansa net beraat edecekken, 3 gün içinde katmerli ceza aldı.

   Sizin dünyanızda bu işler nasıl yürüyor bilmiyorum ama normal dünyada, 700 kuvvet aşağıda, 12 yaşında bir kız çocuğu FM olacak bir milli takım oyuncusu ile hiçbir koşulda berabere yapamaz. Yapıyorsa şikedir. Bunun dünyada örneği var diye atıp tutmayın. Yok.

   2700 seviyesindeki bir oyuncunun açılışta 13 hamlede, 2000 seviyesindeki bir oyuncu ile berabere yaptığı tek bir partiyi gösteremezsiniz.

   İspat yükü burada yer değiştirir. Bu partiyi oynayanlar daha doğrusu kuranlar, artık match fixing yapmadıklarını ispat etmek zorunda kalırlar.

   İşin bir de ahlak tarafı var: 700 farka rağmen, 12 yaşındaki kız çocuğu ile (üstelik Federasyon Başkanın kızı), fiilen 3 hamlede berabere yaparsanız, akşam YouTube’dan dürüstlük diskuru çekmeyeceksiniz. Marmaris’te parayla unvan alanlar sizdendir artık, öyle uluorta aynı tastan su içtiğiniz adamlar hakkında (o kapalı turnuvadaki tüm partileri oynadıktan sonra) “şikeyi ben önleyeceğim, hepinizin uykusunu kaçıracağım” diye bağırmayacaksınız. Azıcık utanma lütfen.

   700 farka rağmen bir ustanın berabere yaptığı tek bir parti yok yeryüzünde, bir tane vardı, onu da ben yazdım.

   Eski Yunan dayanışması yapıyorsunuz, yapmayın. Bu kadar homojenlik sağlığa zararlı.

   Bu arada bir sonraki mesaja da isim soyadı rica edeyim. Malum yıllarca hep bunu istediniz.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s