Gott ist tot!’ için 7 yanıt

 1. Çok güzel demek ki toplum adına ahlak bekçiliği yaomak haddiniz değilmiş… gerçi bunu yayınlayamazsınız ama kişisel bir öğüt olarak okuyun yalnız gecelerinizde.

  Beğen

  1. İki yorum var, tabii tıp literatüründe (sindirim sistemleri enfeksiyonlarında özellikle) bunlara yorumdan başka tanımlar veriyorlar ama biz yorum diyelim, ikisine de cevap verelim.

   Toplum adına ahlak bekçiliği yapmıyorum güzel kardeşim. Ama bilinçaltın güzel sürçmüş, ortada ahlak bekçiliğini (üstelik de toplum adına) gerektirecek bir şeyler olduğu doğru. Sen ve ortağın, internette kumar oynatmak, buna satrancı alet etmek ve para götürmek istediniz, ben de bunu teşhir ettim. Keşke bunu TSF yapsaydı, keşke toplum dediğin youtuber erbabı dizilerdeki piyon tutuşlarına gösterdiği hassasiyeti, şu rezilliğe göstererek “çüş” diyebilseydi, keşke aileniz sizi bir adam gibi yetiştirip bir meslek sahibi yapabilseydi de kumara kadar düşmeseydiniz.

   Diğer yandan Maradona’nın ahlakı, elle gol atması, kokainmanlığı sizin Lucky Strike kumar turnuvalarınızla çok ilişkilendirilecek bir şey değil. Arada büyük bir fark var. Andromeda ile süne zararlısı farkı kadar.

   Beğen

 2. İşte hayatta ne olacağım demeneli Bir anda duygusal bir boşluğa düşüp tüm ömür boyunca savunduğunu idda etiği ilkelerle ki ( çöp oldu şu an) ters düşebilir insan hani nerde o vergi kaçıran düşmanı ufuk maradona hiç vergi kaçırmamıştir ( en azindan nakit olarak ) hani nerede hile hurda karşıtiı ufuk ( hile yaptığını kabul etmiş bir sporcunun hayranı) ciks ciks cıks. Olsun toplum sizi affetti henüz hiç bir mahkeme muhattap almasada.

  Beğen

  1. Önce şu müstear konusuna bir değinelim. Yıllarca müstear kullanma diye beynimim etini yiyen herkes resmi geçitte. İlke olarak her yorumu yayınlıyorum ama bir yere kadar, zira tutarlı olmak şart. O yüzden bir anlaşma yapacağız. Bundan böyle herkes isim soyadı ile yazacak, kimse Musa Tebi’nin adını mail olarak almayacak (adamın ismi bu kadar ayağa düşmemeli) ben de küfür içermediği sürece yorumları eksiksiz yayınlayacağım. Bu bir. İsim soyadı yoksa, hiç zahmet etmeyin, Lichess’te Lucky Strike köşesi orada, ne sümkürecekseniz, sümkürebilirsiniz.

   Gelelim hayatta ne olacağın / ne olduğun meselesine.

   Vergiyi sen ya da ortağın kaçırdı Erhan arkadaşım. Ben kaçırmadım. Kumarı da ortağın oynattı. TSF’den arpalıkla geçinen de haliyle ben değilim. Bugün adam gibi bir TSF başkanı olsa, çöpten elma falan toplayacak durumda olan adamlarsınız. Toplumda veya bulunduğunuz alanda hangi sıfatınızla ne yer edindiniz ve nereye geldiniz de bu kadar büyük konuşabiliyorsunuz, sosyal bilimlerin konusu.

   Maradona konusuna gelince, bu akşam ayrıca yazacağım, okursunuz. Kimse Maradona’nın kokain çektiği resimleri paylaşıp bunu övmüyor. Ait olduğu dünyaya hediye ettiği güzellikleri övüyor. Yani futbolculuğunu ve futbola verdiklerini övüyor.

   Diğer taraftan Maradona golleri eliyle değil başka yeriyle atsaydı bile, bu seni ve ortağını kurtarmazdı. Adam kötü olan ne yaptıysa özel hayatında yaptı çünkü, ceza sahasının önüne rulet masası kurup futbolu kumara alet etmedi. Karşı çıktığımız, kavramlar ve ilkeler.

   Hayır beklentiniz nedir, anlamak çok zor. Maradona kokainman, George Best alkolik, Tal zampara, Alekhine işbirlikçi. O zaman el alemin sigara markasını ondan habersiz kullanarak, milletten kanunen yasak olmasına rağmen para toplayarak, yüzde kırkına el koyarak kumar oynatalım. Oldu mu, bu, seni ve ortağını kurtardı mı şimdi?

   Son olarak, her zamanki gibi: Şurada yirmi kelime yazıyorsunuz, dörtte biri yanlış. “Muhattap” değil “muhatap”, “almasada” değil “almasa da”.

   Bakın düzgün bir imla ile yazmak, karşıdakine olduğu kadar yazanın kendisine saygıdır. Ha tabii “hile ve hud’a” konusuna girmiyorum, onu doğru yazmak sizin için hadron çarpıştırmak gibi bir şey, farkındayım.

   Yine de yirmi kelimeden üçünü doğru yazamayan adama değer vermek ciddi bir sıkıntı, bunu düşünmeliyim. Biri bana bu yüzden küfretse istisna kapsamına girebilir, valla diyecek bir şeyim yok.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s