FETBAZ VE BİR KURUM OLARAK FETBAZLIK !

Satrancın kumarlaştırılması üzerine ele aldığım bir kaç yazı sonrasında bu sabah (5 Temmuz Pazar) bir yorum geldi ve bir önceki yazımın altında bunu bulabilirsiniz. Ayrı bir başlık altında cevap vermek istediğim için buraya da alıntılıyorum.

Musatebi müstear isimli kişinin yorumu ve cevabım aşağıdadır (bu arada yeri gelmişken, nick name ile yazanlar korkak, adi falan değil miydi, argümanlarda değişiklik mi oldu)?

—————–
Ufuk bey yazılarinızı bir hukukçu olarak okuduğumda biraz usa standartkarında kalmış olduğunuzu görüyorum bu ülkede jüri yok sizin illegal vs dediğiniz şeylerde zaten yasal bakınız uluslararası yıldırım turnuvalarında ödül parası katılimcilardan toplanır ve % 60 ı dağıtılır . Bu ülkede iç isleri bakanlığına şurda kumar oynatılıyor derseniz gider orayı basarlar ama belliki onlarda bunun kumar olmadığını anlamış Tsf ye yüklenmek istediğinizi görebiliyorum ancak halkıda uyutmayalım suzin uslubunuzu size uygulayalım . UFUK SEZEKKAPLANI barolar birliğine şikayet ettik eger sikayet incelenirse kınama cezası alacak hatta kimbilir belkide meslekten men edilebilinir. Tsf ye de hakindaki yaziları yazdık 2 yıl ceza alması muhtemel eger tsf karar verirse . Yazılarindaki alaycı ve hakarete varan ifadeleri istanbul anadolu savcılığına bildirdik eger kovuşturmaya gerek.gorürülurse ciddi tazminatlar ödeyebilir . Maliye ise kendusini inceliyor vergi kacırdığı tespit edilirse cezalandırilacak . Cimer başvurumuza henüz yanıt gelmedi son yazısında viskiyi alenen övüyor bunun takipçisiyiz 🙂 bakın nasıl oldu bir anda halk düşnanına dönüştünüz:) oysaki yalnizca basit bir avukatsınız gördüğünüz carpıklıkları yazmaya çalışan.
—————–

Madde 1. “Sizin illegal vs dediğiniz şeyler zaten yasal, bakınız uluslararası yıldırım turnuvalarında ödül parası katılımcılardan toplanır ve % 60’ı dağıtılır” diyorsunuz.

Eminim hukukçusunuzdur. Benim yeğen de kardinalleri kandırabilirse haftaya Papa’nın yerine geçecek.

Her ülkenin hukuk sisteminin kendine özel olduğunu hukuk fakültelerinde değil, ilkokul üçte sosyal bilgiler dersinde anlatıyorlar çünkü.

Las Vegas’ta rulete milyon dolar basmak serbest, Amsterdam’da kokoyu çekmek, İran’da keşhaneye gidip esrar tüttürmek, Arabistan’da dört kadına nikahı basmak. E yapabiliyor musunuz bunları burada?

Hiçbir yabancı hukuk sistemi temel alınarak evrensel bir kaide oluşturulamaz. Hukuk sistemleri yereldir, millilik ilkesi vardır. Türk sisteminde izinsiz para toplamak, izin almadan ödül olarak dağıtmak, bir kısmına kasa mantığında el koymak, bunu vergilendirmemek suçtur.

Suç olmaması gerektiğini savunmak ayrı. Şunu cesaretle söyleyebilirseniz başka bir boyutta tartışırız:

“Satranç bir kültür olarak umurumuzda değil, artık her şey para, satranç bu haliyle para getirmiyor, kumarlaşabilmeli. Herkes her yerde canı istediği gibi turnuva düzenlemeli, para toplamalı, kazanana yüzdeki kırkını verip, topladığını da vergilendirmeden yaşamalı”.

Bu durumda ben de size iki şey sormak zorunda kalırım.

1 – Cübbeli Ahmet’e zamanında niye o kadar salladınız?
2 – TSF’ye ne gerek var?

Lunaparklarda bu işi yapan çok iyi fetbazlar var, daha kurumsal bir sistem için de zaten TSF’ye gerek yok, Veliefendi’de yıllardır bunun en iyisi yapılıyor.

Böylece turnuva açığını kapatabileceğimiz gibi, toplanan paranın bir kısmını devlet tekeli dışında ödül olarak dağıtmak gibi net bir sistemle, satrancı 9-10 yaş grubuna, emin olun harika tanıtırız.

Madde 2. Beni Baro’ya şikayet edebilirsiniz, ama küçük bir sorununuz olur, beni şikayet edecek bir suç bulmanız gerekir (viskiyi övmek suçunu tavsiye etmem).

Böyle bir suç yoksa -ki yok- Baro başvurunuzu ivedilikle reddeder. Bu da bana bir tazminat davası açma hakkı doğurur.

Kaldı ki ben en az 8 yıldır TSF aleyhine onlarca yazı yazdım. Sizce niçin bir tanesine bile şikayette bulunamadılar?

Madde 3. Satrancın kumarlaşması üzerine gerçekleştirdiğim başvurularda bu küçük nüans var.

Ben canım çektiği için veya keyfi olarak bir başvuruda bulunmuyorum. Ortada somut bir suç olduğu için bunu yapıyorum, o yüzden bu başvuru ciddiye alınıyor ve Cumhuriyet Savcılığı bunu kovuşturuyor.

Madde 4. Şimdi TSF, TSF olsa, başkan başkan olsa, böyle bir açık suç üzerine, o kişiyi yani Karaokçu’yu disipline sevk eder ve fevkalade tehlikeli olan (kayıt dışı para toplamalı ve kısmen ödül dağıtmalı) organizasyonlar hakkında acil bir regülasyon yayınlardı.

Ancak TSF daha geçen hafta bu kişiyi yorumcu olarak görevlendirdi ve muhtemeldir ki bu kişiye bir de yorumculuk parası ödedi.

TSF şu anda bir zümrenin işgali altındadır. Suç, TSF’de olağanlaşmıştır. Suç işleyenler kayırılmaktadır. Üzücü olan ise Can Arduman gibi geçmişi saygın bir ustanın, kayıt dışı kumar oynatan bir kişiyi legalize etmekte kullanılması ve buna müsaade etmekte oluşudur.

Madde 5. “Ufuk Sezekkaplan’ı Barolar Birliğine şikayet ettik eger sikayet incelenirse kınama cezası alacak hatta kimbilir belkide meslekten men edilebilinir. Tsf ye de hakindaki yaziları yazdık 2 yıl ceza alması muhtemel eger tsf karar verirse . Yazılarindaki alaycı ve hakarete varan ifadeleri istanbul anadolu savcılığına bildirdik eger kovuşturmaya gerek.gorürülurse ciddi tazminatlar ödeyebilir . Maliye ise kendusini inceliyor vergi kacırdığı tespit edilirse cezalandırilacak”

diyorsunuz.

Anlam bozuklukları, yazım faciası bir yana, hukukçu olduğunuzu iddia ettiğine göre, yazdıklarınızı somutlaştırmak çok kolay:

Hemen şikayette bulunun.

Keşke TSF’yi önceden uyarsaydınız, neredeyse sadece bu blogda 30 yazı var, bir şansını deneseydi.

Madde 6. “Bu ülkede iç isleri bakanlığına şurda kumar oynatılıyor derseniz gider orayı basarlar ama belliki onlarda bunun kumar olmadığını anlamış Tsf ye yüklenmek istediğinizi görebiliyorum ancak halkıda uyutmayalım suzin uslubunuzu size uygulayalım” .

Bağlaç olan “de” ve “ki” ayrı yazılır güzel kardeşim, suzin dediğiniz şey “sizin” olmalı sanırım. Hukukçu olup olmadığınızı bıraktık, sayenizde alfabeyi sökmeye çalışıyoruz.

Cevaba gelirsek:

Erkin Karaokçu aleyhine yaptığım başvuruda TSF’nin sorumluluğu bizzat İçişleri Bakanlığının cevabi yazısı ile teyit edildi, resmi yazıda muhatap makamın TSF olduğu bildirildi. Kısmen de haklı. Ancak tekrar edeyim, bu konu ciddi, ciddi olduğu için de Savcılıkta kovuşturuluyor.

Ha Savcılık buna takipsizlik verebilir, burası Türkiye.

Ama o zaman para toplayarak ve bir kısmına çökerek keyfi turnuva düzenlemek herkes için meşru olacak. Onu da söyleyeyim, böyle bir durum vukua gelirse, işin içine giren fetbazları görenler, satranççılar, veliler, muhalefet ve TSF ağlamayacak.

Madde 7. TSF disiplin kurulundan bahsetmişsiniz.

TSF önce Bitlis’i yani kendini soruştursun.

Sonra, 2017 yılı Şubat ayında Akademik Kartopu metodu ile Türk Satranç Tarihi Projesini falan.

Ahmet Haznedaroğlu geçen sene bu zamanlar Firdevsi’nin Şahname’sinin anlatıyordu, artık a4 kağıda yazıp verir savunmasında.

Ne Disiplini yahu?

Mehmet Ali Ağca TSF’yi basıp tümüne küfretse, TSF bunu bile soruşturamaz. Adam üstüne bir de haklı çıkar çünkü.

Dünyanın her yerinde sahte turnuva ve lig organize etmek, unvan satın almalı turnuvalarla üç kağıtçı veletlere havadan FIDE unvanları vermek, fetbazlığın kurumsal tanımıdır çünkü.

Keşke dava açsalar.

Bitlis’teki, Marmaris’teki dosyaları, çalıştaylara aktarılan paraları, açılmayan hizmet ihalelerini, Satrançla Büyüyorum Derneğini, yaşam koçlarını şöyle Mahkemede konuşsak, kayda geçse.

Keşke kazara bir dava açsalar da herkesi toplayıp şenlikli bir yargılama görsek, ben zorunlu tanık olarak Barış Öztürk’ü, Bitlis İl Temsilcisini, Karaokçu’yu, 10.Kayra turnuvasında bir oturuşta 174 Elo toplayan çocuğun babasını, Rasulov’u, Kasım Yekeler’i dinletsem, Spice Otel kayıtlarını celp ettirsem.

Halep orada, dostum.

Bence bu yorumlarınızı Gülkız hanıma aktarın, TSF’nin hiç kimseyi ama hiç kimseyi soruşturma gücünün olmadığını, bu konuda “acizlikle malul olduklarını” da iletin zahmet olmazsa.

Tek güvenceniz şu:

Bu ülkede muhalefet yok.

Muhalefet olsa, satrancın kumarlaşması üzerine en başta Federasyon Başkan adayları yürürdü. Feridun Öney ya da “Alfa Lider” gider, ferdi bir şikayette bulunurdu.

Muhalefet suça, ahlaksızlığa, yolsuzluğa sessiz kalarak mücadele ettiklerini zannediyor.

İşte bu sessizlik ve korkaklık yüzünden hala daha utanmadan bu para toplamalı ve kasa mantığındaki kumar faaliyeti taraf bulabiliyor, hala buraya bunu savunan yorumlar yazılabiliyor.

TSF utanmadan bu kumar türevi organizasyonları yapanı yorumcu olarak kullanıyor ve muhtemelen para ödüyor.

E siz Feridun Öney olarak Barış Öztürk’ün turnuvalarına katılırsanız, Fide Ustası Selim Çıtak olarak Kasım 2019’da Marmaris Kayra Turnuvasında, dönen tüm dolapları gördüğünüz halde sonuna kadar oynarsanız, orada terk etmezseniz, söyleyecek neyiniz olabilir ki?

Hadi oldu, size kim inanır ki?

Madde 8. Hepsi bir yana:

Sokaktaki adamın TSF dışında para toplayarak, bunun yüzde altmışına el koyarak satranç oynatması ve TSF’nin bunu göz yumması sizi rahatsız etmiyorsa, diyecek bir şey yok.

Soruyu basit sorun.

Lunaparklardaki gibi, yirmi kişiden para toplayıp, kaybedenin parasının kazanana verildiği bir dünya sizi mutlu ediyor mu?

Çocuğunuzun, böyle bir şeye “para basması” size uygun geliyor mu?

Çocuğunuzun, başkalarının para basıp kaybetmesinden sonra, o basılan paraları kazanarak yemesi size hoş geliyor mu?

Satranç bu mu?

Ben dedim. Eylemli olarak. Çok da huzurluyum. Çocuğum sorarsa, söyleyecek birşeyim var.

Son olarak, yorumun finali harika: “oysaki yalnizca basit bir avukatsınız gördüğünüz carpıklıkları yazmaya çalışan”.

Ha ha ha. Yorumun en güzel bölümü buydu, itiraf ediyorum. Hakikaten öyleyim, emin olun !

Ufuk Sezekkaplan
info@sezekkaplan.com

FETBAZ VE BİR KURUM OLARAK FETBAZLIK !’ için 3 yanıt

 1. Basit avukat!
  Bazı düşüncelerinizi sevmesem de, eleştirsem de cesaretinize hayranım.
  Bana da cesaret veriyorsunuz.

  Beğen

 2. ufuk bey yazılarınızı keyifle okuyorum ve beğeniyorum. O , araya koyduğunuz kahve resimleri en sevdiğim . Yazılarınız gerçekten kahve tadında. Ama samimi söylüyorum bir iki yazıdır o araya koyduğunuz içki şişelerine hiç bir anlam veremedim. Kahve tadında yazılar okuyucucu için gerçekten sıcacık..Ama lütfen okuyucularınıza değer veriyorsanız biz sadece kahve resmi görmeye alışık olduğumuz yazılarınızla haşır neşir olmak istiyoruz. Bakın bir dahaki yazınızda sadece kahve resmi görmezsem gönül koyarım 😏😊takipteyim.

  Beğen

 3. parayla adam tutmuş sevdiği kızın çantasını çaldırıyor sonra yakalayıp onu yalandan dövüyor gibi bişey olmuş öyle acıklı . Musatebinin sadece hukukçu olmaması değil, gerçekten de var olmaması ihtimaline sığınmak istiyorum ama maalesef gerçek. Yazılanların doğruluğu, vehameti ile ilgili değiliz, camia olarak böyle ufak tefek şeylere takılmıyoruz. Aman tadımız kaçmasın düzenimiz bozulmasın kim ne toplarsa toplasın hangi ünvanı ne yaparsa yapsın bize ne. Ama viski işi mühim. Ben de yaz günü sıcak kahvemi yudumlamak ve öyle okumak istiyorum yazılarınızı. malt falan ayıp oluyor .

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s