TSF NİYE KAPATILMALI?

Çünkü zaten yıllardır kapalı.

Hatırlarsanız, önceki yazımda satrancın kumarlaştırılması konusuna dikkat çekmek istedim, son dönemde yaygınlaşan, “lunapark kumarı” benzeri “izinsiz para toplamalı” organizasyonlara dikkat çekmeye çalıştım.

Özet geçersek, Erkin Karaokçu isimli bir kişi:

– Yetkili makamlardan izin almadan,
– Kişisel banka hesabına para toplayıp,
– Kumarhane kasası mantığında bunun yüzde kırkını alıp,
– Kalan yüzde altmış tutarını ödül olarak dağıtıyordu.

İnternette 3/0 veya 1/0 (bullet) olarak düzenlenen ve görüntüde “ödüllü” bu yarışma özü itibariyle bir kumar benzeri bir illegal organizasyondu.

Neden?

1. Para toplamak suretiyle turnuva organizasyonu TSF tekelindedir.
2. Gerçek kişiler, yetkili makamlardan izin almadan para toplayamazlar.
3. Gerçek kişiler, kasa mantığında paranın bir kısmını kabz edip, kalanı paylaştıramazlar.
4. Böyle bir organizasyon, makbuzsuz, vergisiz ve şahsi hesaplara para toplanarak yapılamaz.

Turnuvanın Lucky Strike markası üzerinden düzenlenmesi de ayrıca ilginç.

Lucky Strike bir sigara markası.

Marka, British American Tobacco (Brands) Inc. adına -bilinen kısaltması ile BAT- tescilli.

Eğer bu küresel marka böyle bir organizasyona sponsor değil ise (ki hiçbir yerde buna ait emare yok) bu durumda, bir ticari şirketin fikri mülkiyet hakkı habersiz kullanılıyor demektir.

Ben BAT’ın böyle saçma sapan bir sponsorluk içinde olmadığını düşünüyorum, BAT yetkililerine ulaşıp izinlerini almak TSF’nin bile harcı değil. Burada muhtemel bir izinsiz marka kullanımı var (ki burası BAT’ın sorunu).

Ha, bu organizasyona binde bir olasılıkla “Lucky Strike” sponsor ise konu farklı gelişebilir:

TSF tekelinde olan ödüllü (para toplayarak ödül dağıtma) turnuvalara, satranç ile uyuşmayan bir sektörün, yani tütün ve tütün mamullerinin destek olması demektir bu.

Erkin Karaokçu tarafından, Corona günlerini fırsat bilerek yapılan bu -görünüşte basit ama özü Türk satrancının ırzına geçen- organizasyon, sadece satrancı kumarlaştırmakla kalmıyor, sigara markalarını da sporun ve satrancın içine çekiyor.

Diğer yandan işin büyüdüğünü düşündüğümüzde ve bunun yasal, ahlaki olduğunu kabul ettiğimizde, satrancın artık devlet kontrolünden çıktığını kabul ediyoruz demektir.

O halde bunu niçin onlarca kişi yapmasın? Lichess dediğiniz yerde saat başı turnuva açmak serbest. Günde 24 saat para paylaşmalı turnuva düzenleyebilirsiniz, onlarca farklı kişiyle.

 “Bas bas paraları satranca, bir daha mı geleceğiz dünyaya” serilerine hoş geldiniz.

TSF NİÇİN SUSUYOR?

Bu “suç kokteyli” hakkında yaptığım girişimlere birazdan döneceğiz.

Ama öncesine TSF denen organizmanın zaten uzun zamandır neredeyse sadece suç üzerine konuşulduğunu biraz hatırlatmak isterim. Birkaçını saymak gerekirse:

–  Hayalet turnuva düzenleme ve hayali bir takıma lig atlatma, görevi kötüye kullanma,

– FIDE unvanlarının şikeli partilerle satın alınması üzerine turnuvalar düzenleme, satranç dışı bir tekne kumanyacısının organizatörlüğünde kurgu partiler ve parayla elde edilen unvanlar,

(bu konuda tarifeyi hala bekliyoruz, örneğin 400 ELO üzeri bir usta ile berabere kalmak için kaç lira ödememiz lazım, FM unvanı kaç liraya satılıyor, turnuvayı 7/9 bitirmek kaç lira? Hepsi bir arada olduğunda, grup indirimi var mı)?

– Hizmet ihalesi açmadan yaşam koçu altında 3.kişilere yaptırılan sunumlar, kaynak israfı,

– Salgının ilk günlerinde gerçekleştirilen 1 trilyon TL üzerindeki çalıştaylar, kamu sağlığını tehlike atma pahasına kapatılan spalı, saunalı otellerde kamu kaynaklarının deve edilmesi,

– Satrançla Büyüyorum Derneği üzerinden yapılan usulsüz kaynak kullanımları…

Meksika’da karteller nasıl çalışıyor detaylarını tam bilmiyorum, ama herhalde listelerinde fazladan sadece adam kaçırma falan vardır, hayalet turnuva onlar için bile karmaşık.

Şimdi:

Olmayan TSF’nin, egemenlik alanına yapılan bu tecavüzü önlemesini elbette beklemiyoruz.

Bu çok zor.

Zira konunun Gülkız hanıma anlatılması ve onun konuyu anlaması gibi iki aşamalı inanılmaz bir planın gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Ama yine de çalışacağız. Zira bir kayıt düşmemiz lazım, belki günün birinde kazara bir yönetici çıkar ve sistemi ayarlarına geri döndürmeye karar verir.

O zaman işe, devlet otoritesinin ne olduğunu hatırlayarak başlaması lazım.

Çünkü vasat bir devlette, hiçbir sportif etkinlik, belirsiz kişilerin kontrolüne devredilemez.

Türk satranç sisteminin ahlaki kolonları uzun zamandır çürüyor, bugün çöküp çökmediğini anlamaya çalışıyoruz belki de.

Bugün bu sanal turnuva özelinde de Türkiye Satranç Federasyonun yetkilerinin bir kısmının “de facto” devri söz konusu.  Konu artık TSF’nin fiilen var olup olmadığı üzerine.

GİRİŞİMLER

Erkin Karaokçu isimli kişi en son aşağıdaki linkte, yine katılımcılardan şahsi hesabına 50’şer Lira toplayarak bir özel turnuva daha düzenledi.

https://lichess.org/forum/team-lucky-strike-vip/17-mays-2020-pazar-saat-2100da-3rd-lucky-strike-blitz-turnuvas?fbclid=IwAR0xWWsRq0rVY0eSrNeeZGgz4piwqKx0iamBwR4ZStrPJID_EBHlDaoocws

Belirleyici kuralı da şu:

0.2. Turnuva katılım ücreti 50 TL olup, toplanılan kayıt ücretlerinin %60’ı ‘Ödül’ olarak dağıtılacaktır.
1.4. (…) turnuva katılım ücreti olan 50 TL’nin TR71000 … IBAN numaralı … Bankası hesabına yatırılması …

Turnuvanın sistemi basit. Katılımcıdan toplanan paranın yüzde altmışı ödül olarak veriliyor. Ödül alamayan katılımcıların parası Erkin Karaokçu’ya kalıyor.

Yani kaybeden, Erkin Karaokçu’yu fonluyor.

Bunun satranç altında olması kumar olmasını engellemiyor. Zira “kasa ve kumar” mantığı var.

Yine burada şunu da netleştirmek isterim, okuyanın kafası karışmasın:

İnternette, evde, kahvede, sokakta, turnuva düzenlemek yasak değil.

Ödül vermek de yasak değil (kitap, kupa, madalya hatta kaynak bulunursa, para ödülü). Nitekim ben de yarın Bornova Anadolu Lisesi turnuvasını izleyeceğim, belki iştirak edeceğim.

Yasak olan, katılımcılardan para toplayıp, bunun yüzde kırkına çöküp, kalanını pay etmek.

Bu, izinsiz para toplamak ve kasa – kumar mantığında bunu bölüştürmektir.

Olayın zeka tarafı olduğunu ileri sürmeyin, aynısını poker destesi ile yaptığınızda adı neyse, burada yapılan da odur.  İzinsiz para toplama ve bunun bir kısmına el koyup, kalanı paylaştırma.

Şimdi girişimlere gelelim. Burası TSF için mecburi alan, şimdiden iyi okumalar:

– Cimer’e yaptığım bildirim halen inceleniyor. Talebimde, konunun izinsiz para toplama, kasa ve kumar mantığı ile paylaştırma ve vergilendirmeme olduğunu izah ettim.

– Maliye’ye ve İçişleri Bakanlığı’na yaptığım bildirimler halen inceleniyor.

Bu aşamada cevap gelen tek cevap Gençlik ve Spor Bakanlığından: İzinsiz para toplanarak ödüllü yarışma düzenlenip düzenlemeyeceğini sorduğumda, Bakanlık şu cevabı verdi:

“Bağımsız Spor Federasyonları 19.07.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ” hükümleri ile “Ana Statü”lerinde belirtilen esaslar dahilinde faaliyetlerini yürütürler. Kendi Genel Kurulları olan, kendi Yönetimlerini seçen ve Genel Kurul iradesi ile kendi kararlarını alabilen, idari ve mali özerkliği haiz tüzel kişiliklerdir. Bu çerçevede talebinizi/şikayetinizi Türkiye Santranç Federasyonu Başkanlığı Yönetim Kuruluna iletmeniz halinde değerlendirilecektir. 
Bilgilerinizi rica ederiz.”

 Santranç kelimesini ben yazmadım ama yazanın eline sağlık, subconscious mind sağlam çalışıyor 🙂 . Ben de Türkiye’de Satranç  Federasyonu olmadığına eminim, sadece ne deneceğini bilmiyordum.

Bu yazı ilk planda moral bozucu ama, anlaşılabilir. “Ben bakanlık olarak buna doğrudan bakamam, buradaki görev ve sorumluluk Santranç (Satranç değil evet) Federasyonu Başkanlığının” diyor.

İyi tarafı, Santranç Federasyonumuzun buna artık sessiz kalma, ölü numarası yapma imkânının kalmamış olması. Neticede üst amir otorite, bunu TSF değerlendirecek diyor.

TSF bundan sonra sessiz kalırsa yöneticilerin idari sorumluluğu ortaya çıkacak. Konu “görevin ihmalinden” çıkıp “görevin kötüye kullanılması” haline gelecek.

Artık 18 Mayıs 2020, Pazartesi itibariyle Santranç Federasyonuna yazacağız.

Cevap gelirse iyi. Gelmezse, şu sorular sorulacak:

1. İzinsiz para toplamalı kayıt-dışı organizasyonlar TSF bilgisi ile mi yapılmaktadır?
2. TSf bu organizasyonlara bir menfaat karşılığı mı sessiz kalmaktadır?
3. İzinsiz para toplayıp, paylaştırmalı turnuva yapmak herkese açık bir imkan mıdır?

Ben cevabı biliyorum, merak edenlere kopya da vereyim.

Yazının ilk cümlesinde yazıyor !

————————————————————–
Dipnot 1: Bu tür vakalara muhalefetin sessiz kalması beni hiçbir zaman şaşırtmıyor. Muhalefet veya sessiz kesim vakalara, sadece kendisine dokunduğu zaman tepki veriyor.

Ne yazık ki kök paradigma yönetici ve muhalefet için aynı. Tek noktada harika buluşuyorlar: “Bundan benim faydam ne?”

Oysa her vakaya objektif bir ‘satrancın namusu’ üzerinden bakabilseler, ruhları huzura kavuşacak.

Bu fasit daire insana gerçekten ümitsizlik veriyor. Bu yüzden, suça ve sessizliğe batmış Türk Satrancı üzerine değil de, 70-80 dönemi Türk komedi filmleri üzerine sayfalarca yazmak daha huzur verici bir seçenek olabilir.

Paratoner etkisi de bir yere kadar !

Dipnot 2: Yazının bir yerinde Bornova Anadolu Lisesinden bahsedince aklıma geldi. Lisenin satranç yıldızı Alper Günay nerededir?

BAL’ın bir nesil (en az 6 yıl) satrancını domine eden, İzmir satranç kültürünü 80’lerde mükemmel temsil eden bir örnekti Alper. Son derece temiz, naif ve kaliteli bir örnek insan.

Türkiye Gençler Şampiyonu ve Liseler arası Türkiye Üçüncüsü. Bir kere de Türkiye Birinciliğinde oynadı sanırım. Yıllar önce görüştüğümde 2,200 civarındaydı ve tıp kariyeri yüzünden ara vermiş olmasa herhalde çok daha ileriye gidecekti. Yine yanlış hatırlamıyorsam Gençler Şampiyonasında çekiştiği oyuncu Aykut Ergin’di.

Sahi bu düzgün insanlar neredeler ve biz niçin uzun zamandır iyi örnekleri konuşamıyoruz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s