MUKADDES TEYZE BİZE BUNU YAPMA. YAPMA BİZE BUNU !

Mukaddes teyze. Satranç bilmezsin. Hiçbir zaman da bilmedin. Bir yerlerden duydun, ilgini çekti, yaş kemale geldi, bu yaşta sosyalleşmek falan, bunlar da hep güzel.

Ama bunu yapma !

Bizi yaralama.

Gambit bilmezsin, ağır parti bilmezsin, satrancın kültürünü bilmezsin, Cem bey size haftada 5 yazı koyun sayfa boş kalmayacak diye talimat vermiş, can havliyle viki, miki ne buluyorsanız kamyonete doldurur gibi dolduruyorsunuz (evvelki gün de 1100 kuvvet dereceli biri -ki 1100 lafın gelişi, kırk yaşında tek parti oynamamış cahilin biri- satrançta neleri yapmamamız gerektiğini maddelerle atıp tutuyordu. O kadar biliyorsun da birader, 1120 olabilseydin bari diyen yok nasılsa 🙂 . Neyse, kendisini bir başka yazıda özel olarak ağırlayacağım).

Hadi o, sana bana göre çocuk, ama sen koskoca insansın. Yapma bunu, toruna torbaya kendini rezil etme.

Bak empati yapman için aşağıya bir yazı koydum, okuyunca sen nasıl kendini kötü hissedeceksen, işte biz satranç seven insanlar da senin yazıları okuyunca böyle kötü hissediyoruz.

Aha empati yazın:

——————————————–
Zeytinyağlı Kabak Dolması Tarifi

Kabakları ortadan ikiye ayırıp oyun.

Bu arada yarım su bardağı zeytin yağında fıstığı kavurup, ince kıydığınız soğan ve biberi ekleyin. Kısık ateşte hafifçe kavurduktan sonra patatesleri ayıklayıp yıkadığınız pirinci katıp kavurun. Rendelenmiş domates, salça, tuz, karabiber ne bulursanız, nane falan, ekleyip yarım bardak suyu da koyup karıştırın. Kısık ateşte 10 dakika pişirin.

Piştikten sonra 1 limonun suyunu harca ilave edip karıştırın. Harcınızı oyulmuş kabaklara sıkıştırmadan doldurun. Tencereye dizdikten sonra, dolmaların yarısını geçecek şekilde su katıp, kaynadıktan sonra kısık ateşte 50-60 dakika pişirin. Dereotu ile süsleyip servis edin.
——————————————–

Gördün mü bak ne kadar kötü oluyor? Hiç böyle saçmalık olur mu, hiç bana yakıştı mı?

Yakışmadı.

Herkes uzman olduğunu yazmalı. Bak ben yukarıda ne yazdım, neler oldu?

O yüzden senden son kez rica ediyorum.

Yapma bize bunu. Bize bunu yapma !

————————
dipnot: Hayır 23’ü nereden buldun, nasılsa atış serbest, bari 30’a yuvarlasaydın 🙂

MUKADDES TEYZE BİZE BUNU YAPMA. YAPMA BİZE BUNU !’ için 5 yanıt

  1. Atıp tutmuyorum güzel kardeşim, satranç kültürü ve hukuk üzerine yazıyorum.

   Siz hiç benim oyun sonu veya açılış teorisi üzerine bir yazımı gördünüz mü?

   Beğen

 1. Sayın Sezekkaplan;
  Sen satranç kültürü adına yazdığını söyleyip bana göre de atıp tutuyorsun. Yazıyı paylaşan cahil benim.
  Birincisi yazı benim değil yazıyı tam okusaydınız kaynak belirttim. İkincisi yazarın adını bulamadığım için kimdir bilmiyorum. Yazıyı okudum samimi buldum ve beğenip paylaştım. Yukarıda belirttiğiniz gibi 1100 reyting cahil 40 yaşındaki şahıs ilan ettiğiniz kişiniz yazıyı yazmadığını bile bilmeden yazmanız atıp tutmaktır. Evet satranç sporcusu değilim turnuva oynamadım. Ama bu oynamadığım anlamına gelmez sisteme bakarsan antrenör hakem olduğumu da görürsün ama kimseye ders vermedim. Belgeyi hiç kullanmadım. Kimseye ders verme gibi de bir hadsizliğe girmem. İlin ihtiyacı için bir dönem hakemlikte yaptım. Malum TSF teknik kuruluna karşı çıkışımla azledilmem uzun sürmedi. Ayrıyeten benim için yazacakmış sınız merakla bekliyorum.

  Beğen

 2. Birde uyarınız için teşekkür ederim. Dost meclisinde oynadığım satrancı ukd ye dahil bir turnuvada oynar 1120 olmaya çalışırım. Bu işlerin tavsiyesini vermek hakikaten atma tutma değil satranç ve hukuk işidir.

  Beğen

 3. Ben de memnun oldum. Şimdi cevaplarımızı yazalım, geneline zaten ayrı bir yazı yazmak zorunlu.

  Madde 1) 1100 olmak ayıp değil. Ama satrançta bunun karşılığı açık, bu sıfır düzeyi demek. Hiç turnuva oynamamış ve kuvvet derecesini internetten almış kişilerin konumu bu. Dünyanın her yerinde, oynayan adam kuvvet derecesi alır, düzeyi ne olursa olsun. Ama biz çok kötü adamların yönetici olduğu laçka bir yer olduğumuz için, elini satranç taşına sürmemiş kişilere 1100 veriyoruz ve onlara kimlik kazandırıyoruz.

  1100 düzeyindeki bir adam, teknik konularda konuşursa, dünyanın her yerinde ona “sus ayıp” derler.

  Size bugüne kadar sus ayıp denmemesi, camia içindekilerin ayıbıdır.

  Madde 2) 1100 düzeyindeki adam satranç tekniği üzerine konuşamaz. Alıntı da yapamaz. Çünkü o, alıntıladığı şeyin ne olduğunu anlama yetisine sahip değildir. Böyle bir yetisi olsa, 1100 olmazdı zaten.

  Madde 3) “Oyun sonu çalışmak yasaktır” lafını bu dünyada söylese söylese Karpov falan söyleyebilir.

  O bile söylediğinde, onun aleminde tartışılır bu. Ama bizim, yani fanilerin seviyesinde, Karpov dedi diye buna saygı duyulur. Diğerleri alay konusudur. Dünya bu kadar cahil ve çaresiz değil çünkü.

  Madde 4) “Alıntıladım” diyorsunuz, hayatında hiç satranç oynamamış biri olarak sizin alıntı yapmanız da yasak ama, hadi kabul edelim, alıntı yaptığınız yer zaten başlı başına şizofren cenneti ( http://scholars.yetkin-forum.com/ ).

  Bir kaç konu başlığına bakalım, alıntı yaptığınız yer neresiymiş?

  Ana başlıklar, Dünya Dışı Yaşam ve Ufolar; Telekinezi, Astral Seyahat, Hidrokinezi, Diğer Kineziler…

  Şunlar da tartışılan muhteşem konular:

  – Marduk Hakkında Kapsamlı bilgiler
  – Yer çekimi nasıl yok edildi?
  – Gizli Tutulan Askeri Bilgiler (Rendlesham Ormanı’nda görülen UFO muydu?)
  … Yok Kütahya Porselendi canım (US).
  – Ufolar tarafından kaçırılma vakaları (Profesör Salter ve Oğlu)
  – Hidrokinezi ile Suya Hükmetmek

  Alıntı yaptığınız yer bu 🙂 .

  Buradan yapacağınız alıntıdan ne hayır gelir, başlı başına bir konu ama benim merak ettiğim, oyun sonunun faydalı olmayacağını Marduklular mı tespit etmiş yoksa Profesör Salter ve oğlu bu derin bilgiyi elde ettiği için mi Ufolar tarafından kaçırılmış?

  Madde 5) Türk satrancının en ciddi sorunu, cahil ama bir o kadar da bunun farkında olmayan saygısız insan topluluğudur.

  Hiçbir şey bilmiyorsunuz. Buna rağmen her konuda ileri geri konuşuyorsunuz ve hiçbirinizde utanma geni olmadığı için rezil olmaktan zerre kadar korkmuyor, utanç duymuyorsunuz. Bilgiye, öğrenime, bilen, emek veren kişiye zerre kadar saygınız yok.

  Madde 6) “Sisteme bakarsan antrenör hakem olduğumu da görürsün ama kimseye ders vermedim” diyorsunuz.

  Benim yıllardır yazdığım zaten bu. Öyle bir bataklığın içindeyiz ki taksi durağında kahya olamayacak zilyon adam, bu sistemde hakem ve antrenör oldu / oluyor. Yazıcı döneminin büyük trajedisidir bu. Aşırı cahil ve kendini geliştirme potansiyeli olmayan bir zümreyi sisteme soktu ve sistem zehirlendi.

  Öyle bir zehirlenme ki kendi cümlenizde kendinizi mahkum ediyorsunuz: “Belge aldım ama ders verme hadsizliğine düşmedim”. O zaman belgeyi niye aldınız? Paçavra mı bu, kullandığınızda sizi hadsiz yapsın.

  Madde 7) 1100 düzeyindeki biri, antrenör ve hakem olamaz. Bir hekim ilkokulu bitirdiğinde göğüs hastalıkları uzmanı olmuyor, tıp fakültesini bitirip, staj görüp, uzmanlık sınavını geçip, uzak diyarlarda onlarca vaka üzerinde mesleğini ifa ettiği için hekim oluyor.

  Kimseye ilkokuldan sonra bilgisayardan diploma verip “al bununla yakaladığına eğitim ver” demiyorlar.

  Madde 8) Satranç açısından tek bir referans olmalıdır. Masada oynamış kişi. Düzeyi ne olursa olsun. Eğer kişi hayatında bir turnuvada oynamamışsa, bunu belgeleyemiyorsa, onun bu alemde yeri yoktur.

  Aksi halde evde dolma yapması gereken kadın gambitin ne olduğunu, tek mahareti internetten belge download etmek olan adam da oyun sonu yasağını anlatmaya başlar.

  Benim kişisel olarak bu rezilliğe tahammül etmeme hakkım var. Bu hakkımı kullanıyorum. Şimdi buna göre yazmaya devam edin, artık Marduklular mı telekinezi yaptı, oyun sonu mu yasak, Fransız açılışı mı serbest okuruz.

  Ama dahi anlamına gelen “de” eklerini bir zahmet ayrı yazın, yolunuz uzun, başlangıç için önemli bu.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s