TAVIR

Futbol taraftarları arasında çok kullanılan “duruş” kelimesini nedense çok sevmiyorum. Duruş, biraz bizim topraklara özgü, anlık pozisyon almayı belirtiyor. Genelde politikacıların veya skora göre futbolcusunu, çalıştırıcısını seven ya da söven adamın eylemi.

Ama reel-politik denilen üç kağıtçılık sistemine çok yakıştığı da belli.

İlkeli yaşayan insanlar için ise duruş değil, tavır daha açıklayıcı. Çünkü tavır, duruşun aksine, uzun erimli. Anlık pozisyon almayı değil, doğumdan ölüme bir kişilik özelliğini belirtiyor.

Ana yazımı gelecek hafta sonunda yazabileceğim O zamana kadar bu kısa yazıyı girmek istedim, iki basit konu dikkatimi çekti, okur belki, “duruş ve tavır” üzerinden analiz etmek ister.

İlki, bir süredir sosyal mecrada gezen şu pamuk kıvamındaki tartışmalar.

Çok açık şekilde ana konunun gizlenmesi, üzerinin örtülmesi için özellikle TSF’nin yeni nesil çocuklarına verilmiş bir görev gibi duruyor, malum Aşkın Taşan’ı ciddiye alan kalmadı, sisteme yeni sürüm gerekiyor.

Tartışmacıklar çok sevimli:

Antrenör oyun sahasına girsin mi, rating yaşı kaç olsun, turnuva salonlarına kamera konulsun mu, çocuklar satranca ne zaman başlasın, emektar masaları açılsın mı?

Bu tür TSF tarafından pompalanan yumuşatmanın bünyeye salgıladığı insülin kısa süre sonra herkesi şeker komasına sokacak. Durum “herşeyi olumla, güne iyilik mesajı ile başla, enerjin ve çakraların açık olsun” diyen yeni dönem yoga hocalarının söylemine benziyor.

Sadece kadayıf yiyerek beslenemezsiniz, bünyeye tuzlu ve acı da vermek lazım, toksin atar.

Uzun yazıyı yazmadan önce şuraya elim değmişken ben de iki tartışma açmak isterim. Tartışmak isteyen var mı?

1 – Bitlis’te hayalet lig yapılması kurumsal sahtekarlık olarak değerlendirilebilir mi?

2 – Bitlis Yöresel ligin hakemleri kimlerdir, oynanmayan ligin hakem ücretleri ödenmiş midir?

3 – Çalıştay için devletten (sponsoru kim olursa olsun) ayrılan Otel bütçesi kaç liradır?

4 – Unvan Elde Etme Turnuvalarında, anlaşmalı parti satın alınması için yabancı sporculara devlet bilgisi altında para ödemesi yapılmakta mıdır?

5 – Sıradan bir oyuncu için unvan satın alma turnuvalarında + 300 ELO elde etmenin parasal karşılığı nedir, ödeme TL üzerinden yapılabiliyor mu? Kime?

6 – Bir derneğin, Dernekler Yasasına aykırı olarak, Antalya’da Otel organizasyonu yapması mümkün müdür? TSF bunu önlemek, gerekirse yasal şikayette bulunmak zorunda mıdır?

7 – TSF’nin tekelinde olması gereken yayın hakları, logosunda dört iskambil kağıdı olan bir kişi tarafından niçin yayınlanmaktadır?

8- Türk Satranç tarihini yazmak için 2017’de oluşturulan kurul niçin 3 yılda tek satır yazamamıştır?

Diğer konu, yazının girişindeki “duruş” ve “tavır” eylemine isabet ediyor aslında.

TSF’nin devlet kaynaklarını yağmalayarak her zamanki gibi 5 yıldızlı otellerde yaptığı Çalıştay görünümlü propaganda faaliyetini reddetmeyip (Feridun Öney dahil), muhalefet olduğunu iddia eden herkesin el ele tutuşarak orada yer alması, neyin duruşu olabilir?

Tavır olmadığı kesin. Günlerdir çalıştaya sallayan insanların bir gecede orada olması en az oryantalizm üzerinden sosyolojik bir izaha muhtaç.

Bu rezilliği meşru hale getirmek için ancak kandırılmak lazım. Kandırılmak için ise ya menfaat vaadi veya akıllı olamamak.

“Duruş” diyeceklerdir herhalde.

Ama saygı duruşu.

TSF sizi çok fena harcıyor matmazeller.

Keşke otellerde yemeye içmeye bu kadar aç olmasaydınız.

Hafta sonu görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s