İNCELEMEYİ SAVCI YAPACAK SİZ DEĞİL !

Bugün kısa bir ön yazı giriyorum, konu hakkında daha kapsamlı bilgiyi net içeriği ile yarın gece gireceğim. Sanırım Cuma (30 Ağustos) okuyabilirsiniz.

Gülkız Tulay, TSF Başkanı sıfatı ile, satranç kültürü ve varlığı açısından tamamen gayrı-meşru bir oluşuma, yani Akıl Oyunları hakkında yayıncılık yapan bir mecraya -bir uydu antencinin alanına- Bitlis’teki naylon turnuvanın incelendiğini ifade etmiş ( https://itp.tv.tr/bitlis-olayina-tsf-den-inceleme/2069/?fbclid=IwAR3SbYP-YZAtyA99h1wZmW-_D-4qor1TK-3hkmGt5m5nsWEpVh8GiBdbXTw ).

Türk satrancını kağıt oyunları ile evlendirmek ve sonra da öldürmek için içeri sokulduğunu düşündüğüm ve satrancın s harfi hakkında tek kelime bilgisi olmayan bu kişi hakkında lütfen şu yazıma göz atınız: https://satrancvehukuk.com/2019/07/22/sahte-peygamberler/

Bitlis olayına dönersek:

Bu olayı TSF yönetimi ve TSF tüzel kişiliği olarak siz incelemeyeceksiniz Gülkız hanım.

Çünkü siz bu olayın şüphelisi, eski kanun tabiri ile sanığı konumundasınız.

Hiçbir hukuk sisteminde, ana şüpheli, işlediği isnat edilen suçu incelemez. Savcılık inceler onu.

Diğer taraftan bir resmi kurumun başı, açıklamalarını her zaman resmi sahadan yapmak zorundadır. Yani bir açıklama yapacaksanız (korkmuyorsanız elbette) bunu TSF web sitesinden yapmak zorundasınız. Ne idüğü belirsiz bir “Akıl Sporları” mecraından ve bunu pompalayan bir antencinin oturma odasından değil.

İsmet Ergin, hiçbir satranççı sıfatı olmayan bir kişidir. Türk satrancını itmeye çalıştığı kağıt oyunları başlı başına bir rezilliktir. Kökü yüzyıl öncesine giden Türk satrancını, Kadıköy’de bir pasajda uydu anten satan ve evinin oturma odasından üçüncü sınıf yayınlar yapan bir kağıt oyuncusu belirleyemez.

TSF başkanı da (satranç manasında ne iletişimi ve ilişkisi olduğunu bilmediğimiz) kişilerle asla muhatap olamaz.

Diğer yandan, Bitlis olayı, Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturulacaktır.

Bu konuda TSF zahmet edip kurul, komisyon kurmasın, Savcılık 15 Eylül ile 30 Eylül arasında yapılacak resmi ve kapsamlı şikayeti inceleyecek ve sonucunda bir kamu davası açacak ya da açmayacaktır.

Savcılık dava açarsa, konu zaten tartışma dışıdır. Açmazsa, ilgili tüm yargı süreçlerinde, istinaf, temyiz dahil bu konu gündemde tutulacaktır.

Bu sürecin kaba hatlarını yarın yazacağım yazıda kısaca izah edeceğim. Sonrasında ilgili yargı süreci, bir yorum olmaksızın ama bilgi verme tahtında, her aşaması ile burada, okurlara adım adım yazılacaktır.

Bu sürecin çapraz kontrolleri de olacak şüphesiz, Bakanlık, İş Bankası, Spor Toto, FIDE ve Türkiye Büyük Millet Meclisi nezdinde. Bu süreçleri de TSF’nin müdahale edemeyeceği ve sistemin dışında olan tek kişi yürütecek, yüksek müsaadelerinizle.

O yüzden antencilerin veya esnafın kanallarından açıklama yapmakla nefesinizi tüketmeyin. Uydu antenciden çok daha yetkin yerlerde, mesela Savcılık, idari ve adli makamlar ve FIDE sorduğunda zaten uzun anlatacaksınız, tüm dünya da öğrenecek.

Herkesin gözüne baka baka hayali şampiyona yapmak nasıl mümkün olabiliyor?

Ufuk Sezekkaplan
info@sezekkaplan.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s